Pravidla

Pravidla Bohumínské amatérské hokejové ligy pro sezónu 2021/2022

Soutěže se účastní týmy HC Draci, HC Šumbark, HC Kometa Karviná, HC Green Horse, HC Kladiváři Ostrava, HC Těšín, HC Ghosts, HC Panthers Ostrava

Soutěž je dobrovolná bez jakékoliv registrace a každý hráč je sám před sebou zodpovědný za své zdraví a případná rizika soutěže. Zároveň jsou hráči žádáni, aby hru tělem přizpůsobili pravidlům pro “amatérskou soutěž“ to znamená na minimum jak v poli, tak u hrazení. Tato liga je založena pro radost z hokeje, nikoliv pro zmrzačení !!!

Soutěž bude hrána dle platných pravidel ledního hokeje systémem „každý s každým“ v základní části a vyřazovacím systémem v následném play-off a v zápasech o umístění.

Každý přihlášený tým do BAHL je povinen před začátkem sezóny zaplatit startovné ve výši 1500,-. Částka bude použita na ocenění jednotlivých týmů v konečném umístění BAHL, na poškození způsobené jednotlivci na majetku zimního stadionu Bohumín apod.

Týmy v této sezóně můžou v základní části vyměnit nebo dopsat na soupisku jakýkoliv počet hráčů. Na play-off již musí být soupisky stálé a nemohou se už žádní hráči měnit či dopisovat. Navrhovanou změnu soupisky je nutno zaslat na email BAHL, dopisování hráči budou zkontrolováni a v případě splnění podmínek následně dopsáni na soupisku. Hráči, kteří nastoupí v zápase BAHL, musí být starší 18-ti let nebo musí mít udělenu výjimku vedení BAHL. Každý hráč smí být registrován pouze v jednom týmu BAHL (výjimkou jsou brankáři). V opravdu krajním případě je možno si vypůjčit hráče pro zápas z jiného týmu hrajícího BAHL. V takovém případě je nutno informovat soupeře. Apelujeme na týmy, aby si v tomto případě nepůjčovali registrované hráče z ostatních týmů.

Před začátkem každého zápasu jsou mužstva povinny odevzdat rozhodčímu nebo časoměřiči soupisku svého týmu, ve které budou označeni hráči, kteří nastoupí k tomuto zápasu a taky bude označen kapitán (zástupce), aby rozhodčí věděl, s kým jednat v případě vyhroceného zápasu. Po skončení utkání jsou povinni kapitáni, kteří vedou týmy v daném zápase zkontrolovat s časoměřičem statistiky zápasu, aby nedocházelo k nesrovnalostem, ke kterým stále dochází.
1.nedodání soupisky:        trest na 2 minuty
2.nedodání soupisky:        pokuta 150 Kč
další nedodání soupisky:     kontumace
Jiní hráči, než ti, kteří jsou uvedeni na soupisce nemohou nastoupit. Maximální počet registrovaných hráčů (R), kteří můžou zasáhnout do zápasu se nemění, tzn. do zápasu můžou zasáhnout maximálně 3 registrování hráči v jednom týmu. V případě podezření na nedodržování pravidel, např. nastoupení více registrovaných hráčů do zápasu nebo hráče načerno má právo poškozený tým po zápase u rozhodčího požadovat legitimaci hráče, který byl podezřelý z nedodržování pravidel. V případě zjištění tohoto skutku bude utkání kontumováno ve prospěch poškozeného týmu.

Podmínky pro start hráče v BAHL:

– nesmí nastoupit hráč, který byl v minulosti registrován ve kterékoli profesionální soutěži mužů

– může nastoupit junior, který ukončil závodní činnost před 5 lety (registrace naposledy 2016/2017)

– může nastoupit dorostenec, který ukončil závodní činnost před 5 lety (registrace naposledy 2016/2017)

Takový hráč (junior nebo dorostenec) bude označen písmenem R jako registrovaný hráč na soupisce daného týmu. Maximální počet registrovaných hráčů (R), kteří mohou nastoupit v zápase BAHL je 3.

Každé zúčastněné mužstvo startuje na své náklady. V ceně úhrady za jedno odehrané utkání je započteno pro každé mužstvo použití šatny a sprch, ledové plochy po dobu 90-ti minut, odměna rozhodčímu a obsluze časomíry. Celková úhrada za každý zápas je 2 700 Kč (ledová plocha) + 500 Kč (rozhodčí) + 300 Kč (časomíra). Úhrada za jedno utkání na tým činí polovinu celkové částky, to je 1 750 Kč (1 350 Kč + 250 Kč + 150 Kč). Částka za ledovou plochu je uhrazena před zápasem na recepci zimního stadionu a částka za rozhodčího a časomíru rozhodčímu.

Hrací doba je 3 x 15 min. čistého času, 10 min. rozbruslení a dvě přestávky mezi třetinami po cca 2,5 min. Doba je vyhrazena pronájmem ledové plochy k danému utkání. Mužstva jsou povinna dodržovat a respektovat začátek utkání.

V případě uplynutí pronájmu ledu před vypršením hrací doby, má obsluha zimního stadiónu právo utkání ukončit. Jako konečný výsledek bude brán aktuální stav utkání.

Nedostavení se týmu k utkání resp. nemožnost sehrání utkání z důvodu nedostatečného počtu hráčů jednoho týmu, bude toto utkání kontumováno výsledkem 5:0 v jeho neprospěch. Tým, který bude nucen kontumovat zápas informuje soupeře a dále zimní stadion, že utkání nebude odehráno. Pokuty za kontumaci zápasu nebudou vyžadovány.

K utkání může nastoupit minimálně 5 hráčů a brankář, pokud se zúčastněná mužstva nedohodnou jinak. Dohoda musí být uvedena před zahájením utkání.

O pořadí po základní části rozhoduje větší počet získaných bodů (výhra: 2 body, remíza: 1 bod), vzájemné zápasy dvou stejně bodujících týmů, větší počet vstřelených branek, nižší počet obdržených branek. Nerozhodnou-li výše uvedená kritéria, přihlíží se k většímu počtu odehraných zápasů s neinkasovanou brankou. V nejasných a sporných případech si vyhrazuje právo rozhodnutí hokejový výbor ligy.

O celkovém pořadí mezi brankáři rozhoduje nejnižší průměr gólu na jeden zápas. Do soutěže budou započítání brankáři, kteří mají odehráno minimálně čtvrtinu zápasů. V případě rovnosti více gólmanů rozhoduje větší počet nul, následně menší počet obdržených branek.

O celkovém pořadí mezi střelci rozhoduje počet vstřelených branek.

Vítěz BAHL obdrží VÍTĚZNÝ POHÁR BAHL a další ceny.

Individuální ceny tj. nejlepší střelec, obránce a brankář BAHL obdrží individuální ceny. Brankář musí odchytat víc jak polovinu zápasů v lize, aby byl zapsán v tabulce nejlepších brankářů ligy pro daný ročník.

Tresty jsou udělovány dle pravidel ledního hokeje. Při trestu ve hře má hráč zastavenu činnost minimálně na jedno následující utkání BAHL, hokejový výbor BAHL posoudí závažnost trestu a může vyměřit delší zastavení činnosti. Za vzájemnou potyčku bude hráč napomenut. Při opakování incidentu bude mít hráč STOP na další utkání. Při opětovném opakování hrozí vyloučení hráče ze soutěže. Hráč, který obdrží v utkání trest ve hře, zaplatí pokutu ve výši 300 Kč do pokladny BAHL. Při inzultaci rozhodčího nebo jiného činovníka, hráčem nebo jiným účastníkem utkání bude tento hříšník vyloučen na tři zápasy a zaplatí pokutu 500 Kč do pokladny BAHL. Při opakování bude provinivší se mužstvo potrestáno kontumací příslušného utkání, nerozhodne-li výbor BAHL jinak.

Rozhodčí k utkáním BAHL zajišťuje a nominuje organizátor. Odměna rozhodčímu za jedno utkání činí 500 Kč. Nedostaví-li se rozhodčí, mužstva jsou v tomto případě povinna udělat maximum pro odehrání utkání, tj. např. nominovat každé mužstvo jednoho „ze svých řad“ k řízení utkání. Obětavci, který takovéto utkání odřídí, náleží odměna 500 Kč.

Alkohol: Přísný zákaz nošení a konzumace alkoholických nápojů na ledové ploše (vyhláška města Bohumín o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství). Po domluvě a odsouhlasení hokejového výboru je zákaz hraní v podnapilém stavu (ohrožení zdraví jak svého, tak protihráčů).

Hokejový výbor soutěže tvoří dva zástupci z každého mužstva. Za HC Draci Pavel Dudek a René Cichy, za HC Šumbark Milan Pasterný a David Rudzki, za HC Kometa Karviná Daniel Kočka a Kamil Broda, za HC Green Horse Zdeněk Kahánek a Tomáš Holán, za HC Kladiváři Ostrava Martin Klímek a Jan Velčovský, za HC Těšín Kamil Křivoň a Patrik Goryl, za HC Ghost Vojtěch Blažek, za HC Panthers Ostrava Marek Coufal. Každý zástupce ligy má právo svolávat hokejový výbor, pokud si to průběh soutěže vyžádá.

Problémy a stížnosti řeší výbor.

Neoprávněný start hráče: za prokázaný neoprávněný start hráče, který není na soupisce, bude provinivší se mužstvo potrestáno kontumací 5:0 (nebo výhodnějším výsledkem dosaženým na ledě).

Ledy jsou rezervovány na zimním stadionu v Bohumíně a při případné změně (minimálně 5 dní před zápasem), kterou jsou povinni projednat vedoucí obou mužstev, lze hrát i na jiném stadionu, s podmínkou zajištění rozhodčího. Hostující mužstvo nebude bránit změně, když náhrada termínu bude v akceptovatelném čase a nebude-li muset hrát 2 dny za sebou.

Vyloučení ze soutěže:

– neúčast mužstva ve třech utkáních, bez vysvětlení (startovné nebude vráceno)

– agresívní, nefér a zákeřná hra hráče (je nutné rozhodnutí hokejového výboru soutěže, kde bude třeba minimálně 2/3 souhlasu)

– opakované nesportovní vystupování (je nutné rozhodnutí hokejového výboru soutěže, kde bude třeba minimálně 2/3 souhlasu)

Pravidla play-off:
1.) Termín pro případné dopsání nebo úpravy soupisky je úterý 15.2.2022 do 20:00. Po tomto termínu, již nelze dopisovat žádné hráče.
V play-off nesmí žádný hráč ani brankář nastoupit za dva různé týmy. V případě problému s brankáři, lze v krajním případě nasadit jiného gólmana, který není na soupisce jiného týmu s vyrozuměním soupeře.

2.) Všechny zápasy play-off se hrají na dva zápasy, v případě že každý tým vyhraje jeden zápas (tedy bude stav série 1:1) následují ihned po 2.zápase samostatné nájezdy po třech sériích. (POZOR!!! V playoff nerozhoduje vůbec žádné skóre ale počet vyhraných utkání). V těchto třech sériích musí provádět nájezd pokaždé jiný hráč. V případě nerozhodných nájezdů, následuje vždy jedna série s náhlou smrtí. V těchto nájezdech již může provádět exekuci kdokoli. Vítěz nájezdů postupuje do dalšího kola. Prohraný tým si zahraje další kolo o umístění.

3.) Play-off se hraje systémem nejlepší s nejhorším, tedy čtvrtfinále 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 po základní části.
V případě postupu ze čtvrtfinále např. osmého týmu (nyní Kometa) bude v semifinále brán tento tým jako 4.nasazený (tedy bude hrát opět s nejlepším týmem po základní části, který postoupil).

4.) V případě neodehraných utkání základní části k 15.2.2022 z důvodu další poruchy rolby na stadiónu nebudou žádnému týmu připsány body a tudíž se může stát, že bude mít někdo odehraný o jeden zápas méně (ale snad se to nestane).

Nyní pár upozornění:
– noste soupisky a odevzdávejte je před zápasem
– kontrolujte po zápasech s časoměřičem správnost zapsaných statistik
– rozhodčí i týmy buďte včas na ledě, v případě nájezdů bude potřeba trošku času na jejich exekuci
– neodkládejte, nesnažte se posouvat s tímto rozpisem, každý tým si zahraje jednou v pátek podruhé v pondělí